Kołobrzeg.

Miasto położone w zachodniej części polskiego wybrzeża. Do Szczecina mamy około 140 km, a do Koszalina 40 km. Droga nr 6 umożliwia dogodne połączenia z zachodnią Polską i Trójmiastem. Zarówno Kołobrzeg, jak i okolice znane są z uzdrowisk i sanatoriów. Bogata oferta noclegowa umożliwia spory wybór tanich miejsc. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z kilku stadnin znajdujących się w okolicach Kołobrzegu …

Miasto położone w zachodniej części polskiego wybrzeża. Do Szczecina mamy około 140 km, a do Koszalina 40 km. Droga nr 6 umożliwia dogodne połączenia z zachodnią Polską i Trójmiastem. Zarówno Kołobrzeg, jak i okolice znane są z uzdrowisk i sanatoriów. Bogata oferta noclegowa umożliwia spory wybór tanich miejsc. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z kilku stadnin znajdujących się w okolicach Kołobrzegu. W Budzistowie znajduje się jeden z najlepszych w Polcse ośrodków hipoterapii. Pasjonaci lotnictwa mogą polatać awionetą nad morzem.

Kiedy raz ktoś przyjedzie w te okolice, na pewno jeszcze kiedyś powróci!

 

Do atrakcji jakie warto zobaczyć w Kołobrzegu zaliczyć możemy:

Latarnie morską która ma wysokość 26m – została ona zbudowana w 1945 roku, w miejscu dawnej latarni w forcie Ujście. Z latarni możemy podziwiać piękną panoramę okolicy. Światło latarni widoczne jest jak to żeglarze mówią z 30 km.

Molo co pewnie zauważymy jest długie ale pewnie nie liczyliśmy, dla ułatwienia podajemy że ma 220 metrów.

W mieście daje się zauważyć ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze. Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach o gotyckich sklepieniach, mieści się kawiarnia muzyczna.

Nowa Starówka – ciekawy zaspół budunków o zabytkowym układzie ulic, który rozciąga się na zachód od Ratusza. Architektura jedynie udaje starą zabudowę.

Fortyfikacje twierdzy – Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano największe fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg równiez pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj – przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.

Warto też zajrzeć do muzeum Oręża Polskiego – istniejącego od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.

Zachęcamy również do zwiedzenia pałacu Brunszwickich wybudowanego w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.

Na koniec uwagę warto skierować na las Kołobrzeski – przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.

 

Szlaki turystyczne

Na terenie Kołobrzegu funkcjonują trzy piesze szlaki turystyczne:

Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (europejski długodystansowy szlak pieszy E9),

– Szlak Solny,

Szlak im. Jana Frankowskiego

Na terenie miasta nie istnieje zorganizowany system dróg i szlaków rowerowych. W mieście działa Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej „Bicykl”, które wytyczyło wiele szlaków rowerowych po powiecie kołobrzeskim. W Kołobrzegu rozpoczyna się kilka szlaków rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie. Przez miasto przechodzi także międzynarodowy szlak rowerowy R-10, który został wytyczony wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Tereny o szczególnym znaczeniu dla ruchu turystycznego to rejon Starego Miasta, dzielnica portowa i teren uzdrowiska wschodniego.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *